Často kladené otázky

Čaj má dlhú a zaujímavú minulosť, vzrušujúcu a príjemnú budúcnosť. O to menej prekvapujúce je, že o čaji vzniká tak veľa zaujímavých a milých otázok. V TEEKANNE Vám radi odpovieme na Vaše otázky a pomôžeme Vám odhaliť delikátne tajomstvá tohto aromatického nápoja.

 • Čierny čaj 
 • Zelený čaj 
 • Bylinné a ovocné čaje 
 • Zdravie 
 • Príprava 
 • Rôzne 
 • Čo je Východofrísky čaj?
 • Čo je Earl Grey?
 • Čo je anglická zmes?
 • Čo je ruský čaj?
 • Čo znamená prísada Orange pekoe?

Názov „Východofrísky čaj“ naznačuje, že tento čaj je pestovaný vo Východnom Frísku, no tunajšie drsné podnebie nie je na pestovanie čaju vhodné. V skutočnosti ide o špecifický druh čaju, ktorý je vo Východnom Frísku veľmi populárny.

Základom Východofrískeho čaju je silný Assamský čaj kombinovaný s vysoko kvalitným čajom Darjeeling, Ceylon, Java alebo Sumatra, v závislosti od receptu. Obyvatelia Východného Fríska obľubujú piť svoj čaj s kockami cukru a so smotanou.

Tento obľúbený aromatizovaný čierny čaj je pomenovaný po Charlesovi Greyovi z Howick Hall, ktorý bol premiérom Veľkej Británie za vlády kráľa Williama IV. na začiatku 19. storočia. Jemná aróma Earl Grey čajov pochádza z bergamotového oleja (Citrus bergamia).

Ku vzniku názvu tohto čaju sa viaže mnoho rôznych legiend. Najdôveryhodnejšia z nich je nasledujúca:

Gróf (v angličtine Earl) Grey poslal svojho diplomatického zástupcu na misiu do Číny. Diplomat náhodou zachránil život čínskeho mandarína (čínsky vysoký úradník), ktorý z vďaky poslal grófovi Greyovi do Anglicka výborný aromatický čaj ochutený bergamotovým olejom. Gróf Grey bol jeho príjemnou chuťou taký očarený, že od danej chvíle si u svojho dodávateľa objednával už len tento čaj. Neskôr bol tento čaj pomenovaný po svojom prvom milovníkovi. Dnes je Earl Grey jednou z najobľúbenejších čajových zmesí na svete.

Anglická zmes, nazývaná aj English Blend, sa vyskytuje predovšetkým mimo územia Anglicka. Obsahuje väčšinou čaje rôzneho pôvodu, pričom má veľmi silnú chuť, typickú pre väčšinu čajov konzumovaných v Anglicku. K Anglickej zmesi sa hodí mlieko a cukor.

Ruský čaj sa nazýva aj karavánovým čajom. Dôvod je ten, že kedysi sa tak nazýval čaj, ktorý bol na chrbtoch tiav dovážaný z Číny cez Rusko do Európy. Ruský čaj sa dnes dá zohnať ako ruská zmes, ktorá má ľahko dymovú chuť.

Orange pekoe je označením triedy čajového listu, konkrétne jeho veľkosti. Orange pekoe totiž označuje dlhý šľachovitý list. Slovo Orange je odvodené od holandského kráľovského rodu Oranžských, a v spojení s čajom znamená „kráľovský“. Ďalší možný význam pochádza z malajského slova "orang", čo znamená veľký.

 • Čím sa líši zelený čaj od čierneho čaju?

Zelený a čierny čaj sa nelíšia pôvodom, nakoľko pochádzajú z rovnakého čajovníka. Rozdiel však vzniká pri ich výrobnom procese. Čierny čaj totiž na rozdiel od zeleného čaju podstupuje proces fermentácie.

 • Obsahujú ovocné a bylinkové čaje kalórie?
 • Čo je čaj z červeného kríka?

Všeobecne, všetky potraviny, okrem minerálnej a stolovej vody, obsahujú určitú výživovú hodnotu a dodávajú telu energiu. Každopádne, výživové hodnoty jednotlivých potravín sa líšia a rovnako je to aj s čajom. Dôvodom je rôzny podiel bielkovín, uhľohydrátov, proteínov a tukov v potravine, ako aj rôzny podiel alkoholu a organických kyselín, ktoré sa zohľadňujú pri výpočte obsahu energie.

Nakoľko sa naše bylinné a ovocné čaje skladajú z mnohých rôznych sušených rastlinných a ovocných častí, aj čaje obsahujú všetky výživné hodnoty plodov a bylín z ktorých sa skladajú. Výživné látky prechádzajú pri výrobe čaju čiastočne do extraktu a odovzdávajú spoločne s aromatickými látkami typickú chuť a aj nepatrnú výživovú hodnotu.

 

Čaj z červeného kríka, alebo aj rooibos, či masajský čaj sa vyrába z fermentovaných mladých výhonkov a listov podobných ihličiu, ktoré sú z rastliny Asphalatus linearis, zdomácnenej v Južnej Afrike. Červený krík patrí k rodine bôbovitých (Luguminosae) a dorastá do výšky medzi 50 a 200 cm.

Pred fermentáciou sa listy a špičky vetví narežú na cca 0,5 cm dlhé kusy, navlhčia sa vo vode, roztlačia a naložia do vrstiev od 10 do 15 cm na 8 až 24 hodín na fermentáciu. Tak sa vytvárajú aromatické látky a listy zmenia farbu zo zelenej na červeno-hnedú, typickú farbu čaju z červeného kríka. Následne sa nechajú schnúť na slnku jeden až tri dni.

Čaj z červeného kríka neobsahuje na rozdiel od čierneho alebo zeleného čaju žiaden kofeín.

 • Je rozdiel medzi kofeínom v čaji a kofeínom v káve?
 • Je zelený čaj zdravší než čierny čaj?

Pred 180 rokmi objavený kofeín v čaji sa najskôr nazýval „teín“. Chemicky je však kofeín v čaji identický s kofeínom v káve. Avšak v čaji nie je kofeín vo voľnej, ale vo viazanej podobe. V čaji je kofeín viazaný na aminokyseliny a trieslovinu, čo vedie k inému pôsobeniu.

Kofeín v čaji spôsobuje kontinuálne, mierne povzbudenie, ktoré pôsobí dlhšie než pri pôžitku z kávy. Toto sa vysvetľuje jednak viazaním kofeínu na ostatné látky v čaji, ale taktiež menším množstvom kofeínu v šálke čaju v porovnaní s kávou. Šálka kávy obsahuje približne o 30 až 60% viac kofeínu než šálka čaju.

Na výrobu zeleného i čierneho čaju sa používajú listy čajovníka. Na rozdiel od čierneho čaju sa u zeleného čaju pri sušení listy nefermentujú. Ošetria sa iba horúcou parou, čím sa zabráni fermentácii. V čiernom čaji sa obsiahnuté látky vďaka fermentácii zmenia. (Viac sa dozviete v oblasti "Výroba čaju")

V mnohých štúdiách sa teoreticky dokázalo, že zelený čaj, ako aj čierny čaj majú určitý ochranný efekt proti vzniku ischemických srdcových chorôb. Okrem toho ponúkajú niektoré antibakteriálne pôsobiace polyphenoly, prípadne aj istú ochranu proti zubnému kazu. Pôsobenie sa však musí ešte vyskúšať na pokusoch a terénnych štúdiách.

Nakoľko čierny, ale aj zelený čaj obsahujú kofeín, nie sú vhodným nápojom pre deti.

 • V Anglicku sa často pije čaj s mliekom. Aké mlieko sa používa a koľko sa dáva do šálky?
 • Ako pripravím perfektnú šálku čaju?
 • Ako pripravím ľadový čaj?

Malé množstvo mlieka alebo šľahačky sa pridáva pre zintenzívnenie čajovej chuti, a zároveň sa znížia astringentné účinky látok v čaji.

Angličania pridávajú do čaju trochu smotany s 8-10% tuku, vo Východnom Frízsku sa uprednostňuje hustejšia smotana. Aj plnotučné mlieko (trvanlivé mlieko alebo čerstvé mlieko), ako aj kondenzované mlieko nájdu svoje využitie. Koniec koncov záleží na chuti každého jednotlivca. Toto platí, samozrejme, aj o množstve pridaného mlieka alebo šľahačky, takže sa ohľadne tohto nedá poskytnúť všeobecné odporúčanie. Pomoc pri orientácii môže podať napríklad porcia kondenzovaného mliečka na šálku, ktorú dostanete často v kaviarni aj k čiernemu čaju

Okrem kvality a množstva čaju je nevyhnutným predpokladom aromatickej šálky čaju aj dobrá voda a primeraná doba lúhovania.

Začneme tým, že konvičku alebo šálku predhrejeme (naplníme horúcou vodou a necháme chvíľku stáť).

Tip: Použijeme iba čistú, studenú vodu. Pokiaľ nemáme dobrú vodu z vodovodu, môžeme použiť filtrovanú vodu alebo (neperlivú) vodu z fľaše. Nikdy nepoužívame horúcu vodu z vodovodu. Otvoríme na pár sekúnd kohútik, kým voda nie je poriadne studená. Vtedy je najbohatšia na kyslík a umožní čaju rozvinúť svoju plnú arómu

Privedieme vodu do varu. Trochu dlhšie varenie pomôže, aby voda bola mäkká. Ale pozor: Pokiaľ vodu varíme príliš dlho, stratí kyslík a čaj bude fádny. Nalejte vriacu vodu na čajové lístky.

Nakoľko kofeín a trieslovina v čaji rozvinú svoj maximálny účinok podľa rôznej doby lúhovania, optimálna doba lúhovania je od troch do piatich minút (u zeleného čaju by mala byť voda trochu chladnejšia a čaj by sa mal lúhovať len tri minúty).

Ľadový čaj je lahodný osviežujúci nápoj - nie studený čaj! Čaj pripravíme trikrát silnejší ako obyčajne a dochutíme citrónovou šťavou a cukrom alebo medom. Ešte teplý čaj nalejeme do pohárov, ktoré sú naplnené do 2/3 kockami ľadu a poriadne zamiešame.

 • Krátko po tom, čo som si pripravila čaj, vytvoril sa na ňom olejový, mastný povlak. Nemá vplyv na chuť.
 • Musí sa patina, ktorá vznikne v čajníku odstrániť?
 • Ako sa má čaj skladovať?
 • Čo je to high tea?

Povlak, ktorý sa po ochladení čaju usadí na okraji šálky a zakalí čaj, sa označuje ako čajová smotana a vzniká komplexným spojením kofeínu, polyfenolov, proteínov a solí vápnika a horčíka, minerálov, ktoré vytvárajú tvrdosť vody. Vplyvom kyslíka zo vzduchu sa veľké molekulárne štruktúry nedokážu rozpustiť vo vode a oddelia sa. Čím je tvrdšia voda (čím viac solí vápnika a horčíka obsahuje), tým viac povlaku sa vytvorí.

Nasadením vodných filtrov, ktoré vodu zmäkčujú, sa zabráni tvorbe povlaku.

Vodu môžete poprípade variť o 2 - 3 minúty dlhšie. Tým sa vo vode rozpustený uhličitan vápenatý stane nerozpustným a usadí sa na dne ako tzv. vodný kameň.

Tvrdosť vody vo Vašom regióne môžete zistiť na príslušnej vodárni. Povlak nijako neovplyvňuje chuť čaju ani neohrozuje Vaše zdravie.

Po dlhšom používaní sa v čajníku usadí patina. Patina neovplyvňuje chuť čaju a nemusí sa odstraňovať. Čajník by sa mal pred a po použití vypláchnuť horúcou vodou. Čajník by sa nemal umývať prostriedkom na umývanie riadu.

Čaj by sa mal skladovať vždy v dobre uzatvárateľných nádobách, chrániť pred teplom a byť v absolútnom suchu. K tomuto sa hodia čajové dózy z plechu, tmavého skla alebo porcelánu. Plastové nádoby nie sú vhodné. Všetky používané nádoby by mali byť určené iba na čaj, aby sa jemná aróma čaju neovplyvnila.

Britská tradícia, ktorá teraz zažíva renesanciu. High Tea je popoludňajší čaj a všetko čo k tomu patrí - obložené sendviče, dezerty, ovocný koláč a, samozrejme, čaj. High tea, je čas na čaj a na maškrtenie.

Vianočné vanilkové rožky s čajom rooibos

Vianočná klasika na originálny spôsob.

Pozrite sa na recept

Sladké, Najsladšie, Rosé Latte

Naša najobľúbenejšia farba pre rok 2017 je ružová!

Pozrite sa na recept

TEEKANNE na facebooku.

Navštív náš facebook a sleduj novinky zo sveta TEEKANNE.

Sledovať